Sklep
 

Jaki okap wybrać, czym się kierować przy zakupie okapu?

Home » Blog » Jaki okap wybrać, czym się kierować przy zakupie okapu?

Jaki okap wybrać, czym się kierować przy zakupie okapu?

Wydajny Okap to niezbędny sprzęt gwarantujący świeże powietrze i czyste meble w kuchni. Jednak nieodpowiednio dobrany, może nie spełniać swojej funkcji, zbyt głośno pracować lub przeszkadzać podczas gotowania. Jak więc tego  uniknąć ?

Okap Tryb Otwarty/Zamknięty

Wybór w głównej mierze zależy od miejsca zamieszkania i dostępu do komina. Okap może pracować jako wyciąg w obiegu otwartym i/lub jako pochłaniacz w obiegu zamkniętym. W trybie wyciągu okap jest podłączony do głównego kanału wentylacyjnego, dzięki czemu odprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz pomieszczenia. Natomiast pochłaniacz idealnie sprawdzi się w małej kuchni w bloku, gdzie nie mamy możliwości podłączenia do przewodu kominowego, W takiej sytuacji do okapu należy zmontować filtry węglowe, by okap mógł zwracać przefiltrowane powietrze.

 

 

 

 

 

 

 

Wydajność Okapu

Wydajność to podstawowy parametr, którym musimy się kierować przy zakupie okapu, zapewnia on prawidłową pracę. Odpowiednio dobrany okap filtruje powietrze conajmniej 6 raz w ciągu godziny. Sprawdź jaka wydajność jest Ci potrzebna – wystarczy pomnożyć gabaryty kuchni razy 6, np. w kuchni o kubaturze 10 m³ wydajność na pierwszym biegu powinna wynosić 60m³/h. Pamiętaj, że przy otwartych kuchniach należy brać pod uwagę kubaturę całego pomieszczenia.

Poziom hałasu Okapu

Chcesz swobodne rozmawiać przy włączonym okapie? Zatem poziom dźwięku pracy okapu powinien być poniżej 53 dB na pierwszy biegu. Zwróć również uwagę na średnicę wylotu w okapie; mniejsza od zalecanej przez producenta może skutkować głośną pracą urządzenia. Pamiętaj, że nie prawidłowy montaż także powoduje hałas.

 

To jaki rodzaj okapu wybrać?

Rodzaj okapu to kwestia gustu. Jeśli wolisz go ukryć, idealnym rozwiązaniem będzie okap blatowy lub szafkowy. W stylowej nowoczesnej kuchni ładnie wkomponuje się okap wiszący, podobny do lampy. A może twoim meblom uroku doda okap przyścienny?  Dobierz go tak, by nie tracił swojej funkcjonalności i nie przeszkadzał ci podczas gotowania.

Funkcje i sterowanie okapu

Zadbaj o to, by twój okap posiadał odpowiednie dla ciebie sterowanie oraz funkcje dodatkowe, które pozwalą Ci zaoszczędzić czas, np. sensor pary, czujnik wymiany filtra lub timer. Pomyśl jak łatwe będzie sterowanie okapu pilotem podczas przygotowania ulubionego posiłku.

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie wszystkie rodzaje okapów  (kliknij tutaj.)

 

Posted on
Facebook