Sklep
 

Jak oświetlić nasz dom, porady i wskazówki

Home » Blog » Jak oświetlić nasz dom, porady i wskazówki

Jak oświetlić kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga odpowiednio przystosowanego oświetlenia do różnych czynności. Nawet na niewielkiej powierzchni potrzebne jest kilka źródeł światła, by móc wygodnie funkcjonować.

W kuchni powinno znaleźć się światło centralne w postaci zamocowanej u sufitu lampy oraz co najmniej jedno światło dodatkowe przy blacie kuchennym. Rozproszone światło główne jest mało efektywne i nie wystarcza do komfortowego przygotowywania posiłków przy blacie kuchennym czy zmywania naczyń przy zlewozmywaku. Stojąc przy szafkach zwróconym plecami do światła, będzie się zasłaniać blat roboczy, efektem czego podczas krojenia warzyw czy zmywania naczyń będzie ciemno. Potrzebne jest dodatkowe źródło światła, skierowane punktowo w dół, które równomiernie oświetli blat.

 

Jak oświetlić pokój dzienny?

Pokój dzienny jest zazwyczaj pomieszczeniem wielofunkcyjnym, które wymaga rozplanowania kilku stref do różnych czynności. To miejsce, gdzie spędza się czas przed telewizorem, wypoczywa na kanapie, czyta książkę w fotelu, spędza czas z przyjaciółmi, urządza spotkania towarzyskie, pracuje, relaksuje i bawi z dziećmi. Różne potrzeby wymagają odmiennego rodzaju oświetlenia.

W pokoju dziennym powinno znaleźć się światło centralne, które równomiernie rozjaśni całe pomieszczenie, pozwalając wygodnie posprzątać i odkurzyć. To, jaką temperaturę barwową będzie miało światło zależy od upodobań domowników. Z reguły sięga się po barwę białą neutralną, która wiernie oddaje kolory otoczenia i jest przyjemna dla wzroku. Zbyt intensywne i zimne światło może męczyć wzrok.

Tam, gdzie rozstawione są fotele i wyznaczone jest miejsce do czytania warto zainstalować oprawę na ścianie lub postawić wysoką lampę podłogową. Światło powinno być skupione w jednym punkcie, np. na książce. Lampy podłogowe są na tyle praktyczne i wygodne, że można je swobodnie przestawiać w różne miejsca. Jeśli wyposażysz ją w specjalną żarówkę z funkcją modulacji natężenia światła i regulator, w dowolnej chwili możesz uzyskać światło przyciemnione lub rozjaśnione.

W pokoju dziennym pojawiają się także dekoracyjne oprawy oświetleniowe, które mają podkreślać styl wnętrza czy eksponować elementy dekoracyjne. W nowocześnie urządzonych wnętrzach, na ścianach między obrazami, wieszane są panele ledowe, które subtelnie rozświetlają ścianę rozproszonym blaskiem. Modne są także ledowe taśmy mocowane na segmencie, które nie tylko bardzo delikatnie błyszczą w ciemności, ale ciekawie eksponują umieszczone na regałach przedmioty.

Warto pamiętać, że podczas oglądania telewizji w pomieszczeniu nie powinno być zupełnie ciemno. Światło bijące z telewizora będzie skupiało uwagę i mocno męczyło wzrok. Wnętrze warto delikatnie rozjaśnić lampą podłogową, oświetleniem ledowym w meblach bądź kinkietem na ścianie.

W pokoju dziennym powinno się znaleźć:

  • światło główne na suficie (lampy, żyrandole, halogeny w podwieszanym suficie, reflektory);
  • oświetlenie dodatkowe miejsca wypoczynku (lampa podłogowa, lampa ścienna, kinkiet);
  • oświetlenie stołu;
  • oświetlenie mebli (taśmy LED).

Jak oświetlić łazienkę?

Równie wymagającym pomieszczeniem jest łazienka. W tym wnętrzu wydziela się zazwyczaj dwie strefy oświetleniowe, czyli światło centralne, które rozjaśnia całe pomieszczenie i dodatkowe w miejscach tego wymagających, np. lustro.

Światło główne, mocowane na suficie, może przybrać dowolną formę, ale musi być na tyle efektywne, by dobrze rozjaśniało każdy kąt. Zbyt słabe będzie utrudniało choćby sprzątanie.

Dodatkowa oprawa oświetleniowa musi znaleźć się przy lustrze, by rozjaśniała twarz i umożliwiała wygodne nakładanie makijażu, golenie czy modelowanie włosów. Wybrane modele luster mają wbudowane oświetlenie, co ułatwia montaż, do pozostałych trzeba dokupić oprawę i zamocować na ścianie nad taflą bądź po obu jej stronach.

W łazience warto zainstalować:

  • oświetlenie główne na suficie (plafon, żyrandol, lampa);
  • dodatkowe źródło światła przy lustrze (kinkiety, lampy ścienne, reflektory).

Jak oświetlić pokój dziecka?

To bardzo ważne pomieszczenie w całym mieszkaniu i wymaga montażu kilku różnych źródeł światła, często uzależnionych od wieku dziecka.

Podstawowym oświetleniem będzie światło główne, np. zamocowane na suficie czy na ścianach. Do pokoju niemowlęcia powinno się dodatkowo wstawić lampę stojącą (stołową lub podłogową) bądź zawiesić kinkiet na ścianie, z subtelnym i ciepłym światłem, które pozwoli dziecku wypocząć, a jednocześnie umożliwi rodzicowi obserwację pociechy. Będzie również bardziej komfortowe nocą, gdy zajdzie potrzeba nakarmić dziecko, przewinąć lub przebrać. Delikatna poświata nie wybudzi malca ze snu, ale da wystarczające światło do opieki.

Z lampami podłogowymi trzeba uważać, gdy dziecko zaczyna samodzielnie poruszać się po pokoju. Konieczne jest zabezpieczenie przewodów i gniazd elektrycznych, by zapewnić niemowlęciu bezpieczeństwo.

Dziecko wkraczające w wiek szkolny zdecydowanie będzie potrzebowało biurka i funkcjonalnego oświetlenia. Lampki biurkowe powinny mieć ruchome ramię, by móc dobrze ustawić strumień światła na blat roboczy. Pamiętaj, że dziecko praworęczne musi mieć lampkę ustawioną po lewej stronie, a leworęczne po prawej. Jeśli biurko ustawione jest bokiem do okna, należy kierować się tą samą zasadą. Okno po lewej stronie dla dziecka praworęcznego i po prawej dla dziecka piszącego lewą ręką. Nigdy nie sadzaj dziecka tyłem do okna i światła.

W pokoju dziecka powinno znaleźć się:

  • oświetlenie główne;
  • dodatkowe źródło światła na ścianie niedaleko łóżeczka;
  • dobre oświetlenie biurka.

 

Jeśli martwisz się gdzie kupić w dobrej cenie designerskie oświetlenie do swojego domu, to przygotowujemy dla was niespodziankę, w krótce na naszym sklepie internetowym pojawią się produkty firmy OXYLED, których design i wszechstronność zastosowania z pewnością spełni twoje wymagania.

 

Posted on
Facebook